Aktualności

Święto Chleba i Piernika

16 października 2016

Święto Chleba i Piernika w Jaworze – najsmaczniejsza i najbardziej aromatyczna impreza na Dolnym Śląsku startuje już w ostatni weekend sierpnia!

Zapraszamy Państwa do przeżycia niezwykłej przygody! Święto Chleba i Piernika, które odbędzie się w dniach 26 - 28 sierpnia 2016 r. na jaworskim Rynku, to niepowtarzalna okazja, aby z bliska przyjrzeć się pracy i mistrzowskim umiejętnościom kilkudziesięciu najlepszym polskim piekarzom i cukiernikom, którzy na oczach gości będą wypiekać wspaniałe bochny i słodkie pyszności.

Na stoiskach tradycyjnie królować będą dziesiątki gatunków chleba - z dynią, na miodzie, z ostropestem, wiejski na zakwasie wypiekany według starodawnych receptur w opalanym drewnem piecu, a także pieczywo z Czech, Ukrainy i Litwy. Do tego wyborne ciasta, lody i inne przysmaki.
Zapach cynamonu i przypraw zaprowadzi Państwa wprost do Piernikowa z własnoręcznie tworzonymi i ozdabianymi przez uczestników Święta piernikami. Receptury z XVI w. i współczesne, a do tego kolorowy lukier, finezyjne kształty, ozdoby, wyborny smak. Palce lizać!

Atrakcji nie zabraknie zarówno dla starszych miłośników słodkości oraz jak i dzieci. Podczas animacji cukierniczych powstawać będą niezwykłe torty i ciasta, które będzie można własnoręcznie przyozdabiać. Postaci z bajek i baśni, kolorowe kwiaty, perły, zwierzątka. Ilu autorów, tyle pomysłów!
Talent piekarzy i cukierników będzie można podziwiać w konkursie na Rzeźbę Piekarsko-Cukierniczą. Podczas głosowania widzowie dokonają wyboru tej najpiękniejszej, tym samym dając sobie szansę wygrania upominków. Jednocześnie zapraszamy Państwa na niezwykłą wystawę rzeźb stworzonych dzięki niezwykłym pasji polskich piekarzy i cukierników.

Przed nami również kolejna edycja konkursu na „Piekarza Roku”. To właśnie podczas Święta Chleba i Piernika poznamy nazwisko kolejnego utalentowanego mistrza piekarnictwa, który może setki kilometrów stąd, każdego dnia, serwuje swoim klientom zdrowe, smaczne i aromatyczne polskie pieczywo.
Nowością tegorocznej imprezy będą wybory Miss i Mistera Ziemi Jaworskiej 2016. Piękne panie i przystojni panowie będą rywalizować nie tylko o tytuł, ale także o bardzo atrakcyjne nagrody. I to jeszcze nie koniec niespodzianek!

Najdłuższy piernik w Polsce? W Jaworze ponownie będą bić rekord!
Zgromadzeni na jaworskim Rynku po raz kolejny staną się świadkami bicia rekordu na najdłuższy piernik w Polsce. W poprzednim roku piernik – rekordzista mierzył 40 m oraz 20 cm i był dziełem Pana Stanisława Furtaka, właściciela piekarni-cukierni Martex Furtaka z Jawora oraz Pana Kazimierza Raka, współwłaściciela Cukierni Julian Orłowski & Kazimierz Rak z Rzeszowa.
W tym Pan Stanisław Furtak, wraz z synami: Pawłem i Markiem oraz pracownikami rodzinnej piekarni-cukierni Martex, „w pojedynkę” zmierzą się z tym wyzwaniem i spróbują pobić ubiegłoroczny rekord. Czy im się uda? O tym przekonamy się już w sobotni wieczór – 27 sierpnia, o godz. 18.
- Z pewnością będzie to nie lada gratka dla wszystkich gości, którzy skuszeni wybornymi zapachami chleba i pierników zdecydują się spędzić w Jaworze ostatni weekend wakacji –przekonują organizatorzy.

Święto Chleba i Piernika to również scena i muzyczna podróż przez dekady i gatunki muzyki. W tym roku będziemy się bawić przy największych przebojach zespołu LEMON, a drugiego dnia imprezy do wspólnej zabawy porwie nas energetyczna MARGARET.
Po uczcie muzycznej, w sobotni wieczór, będziemy obserwatorami niezwykłej gry świateł na niebie, za sprawą widowiska Laser Show.
Na zakończenie imprezy, w niedzielne przedpołudnie, zapraszamy na wyjątkowe show - Dolnośląskie pieczenie chleba, czyli konkurs na najlepszy i najsmaczniejszy chleb charakterystyczny dla danej miejscowości, regionu. W szranki staną piekarze i cukiernicy, którzy w towarzystwie samorządowców będą rywalizować o miano „Dolnośląskiego Wypieku Roku”. Zwycięski duet zostanie nagrodzony statuetką i dyplomem. Warto dodać, że popisy kulinarne będą „okraszone” dużą dawką humoru i uśmiechu.

2016. Stowarzyszenie Cukierników Karmelarzy i Lodziarzy Rzeczypospolitej Polskiej